Bize Ulaşın

Wrasse climbing gourami amur pike Arctic char, steelhead sprat sea lamprey grunion. Walleye

Servis Detayları

6

Endüstriyel Su Yumuşatma Sistemleri

Fabrikalarda kullanılan yüksek tonajlı yumuşak su arıtma sistemleri

Su Yumuşatma Sistemleri, bizim kireçli su olarak da tabir ettiğimiz sert suyun içindeki sertliğe sebep olan kalsiyum ve magnezyum gibi iyonların sodyum iyonu ile değiştirilerek yumuşatılmasını amaçlayan sistemlerdir.

Çevresel, evsel, endüstriyel atıklar ve çevre kirliliği sebebiyle su zamanla içilebilir özelliğini kaybedip sertleşir ve yumuşaklığını yitirir. Bu sert su evimizdeki çamaşır – bulaşık makinesini, ütüyü, kettle gibi su ısıtma aletlerini, kombiyi, işletmemizdeki sistemleri, tesisat hatlarını ve hatta direkt olarak sağlığımızı olumsuz etkiler. Bu noktada Su Yumuşatma Sistemleri bize en etkili çözümleri sunar.

Su Yumuşatma Sistemlerinin en önemlisi parçası katyonik reçinedir. Filtrenin içi katyonik reçine ile doldurulur. Sonrasında katyonik reçine filtreden geçirilen suyun içindeki kalsiyum ve magnezyum gibi sertliğe sebep olan iyonlar ile kendi içindeki sodyum iyonunun yerlerini değiştirir. Bu sayede su kireçsiz ve doğal haline geri döner.

Filtrenin içindeki katyonik reçine zamanla kalsiyum ve magnezyum iyonları ile dolarak doyuma ulaşır ve su yumuşatma özelliğini kaybeder. Bu noktada rejenerasyon dediğimiz işlemin yapılması gerekmektedir. Bu işlem tuzlu su ile yapılır. Tuzlu su, reçineye gerekli olan sodyumu kazandırırken, kalsiyum ve magnezyumun da yok olmasını sağlar. Tuzlu su içi reçine dolu sisteme verilir ve reçine yeterli sodyumu geri alır. Yıkama işleminde ise doyuma ulaşan reçine, tuzun kloru, kalsiyum ve magnezyum iyonları ile birleşerek drenaj hattından atık su olarak dışarıya atılır. Rejenerasyon işlemi reçine doydukça otomatik olarak devreye girer.

Avantajları

  • Suyla çalışan cihazların ömrünü uzatır.
  • Evde/ofiste/işletmede fazladan deterjan-sabun-su kullanımını engeller. (Kalsiyum ve magnezyum iyonları sabun ve türevleri ile tepkimeye girerek köpürmelerini engeller.)
  • Kıyafetleriniz dokularını, yumuşaklıklarını ve renklerini kaybetmezler.
  • Bulaşıklarınızın üzerinde damla damla kireç lekelerini görmezsiniz.
  • Musluk, vana ve tesisat boruları kireçle tıkanamayacağından kirece bağlı arıza yaşamazsınız.
  • Yüksek mali kayıplar yaşamanızı engeller.
  • İnsan sağlığını korumaya yardımcıdır.

 

Yardım için buradayız!

Sistem projelendirilmesinde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?
Suyun sertlik derecesi, rejenerasyon periyodu, tüketim miktarı, reçine katsayısı ve şebeke basıncı (min 2bar – max 7bar)
Yumuşak su hangi alanlarda kullanılır?
Gıda, tekstil, turizm, kozmetik, otomotiv, su arıtma sistemleri, kazan daireleri, kimya fabrikaları, kaplama endüstrisi
Ters ozmoz arıtma mı yoksa yumuşatma mı kullanmalıyım?
İki arıtma sisteminin de kullanım alanları farklıdır. Hangi cihazlarda kullanmak istediğinize göre yumuşatma mı yoksa ozmoz sistemimi kullanımınız değişmektedir. Bizimle iletişime geçtiğinizde uzman ekibimiz buna verdiğiniz bilgiler doğrultusunda karar vermektedir.

Bize Güvenen Müşterilerimiz