Bize Ulaşın

Wrasse climbing gourami amur pike Arctic char, steelhead sprat sea lamprey grunion. Walleye

Kum Filtrasyon Sistemleri

Kum Filtrasyon Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Kum Filtre Sistemleri, sudaki bulanıklığa neden olan kum,  askıda tortu ve çamur gibi katı maddeleri fiziksel filtrasyon yöntemiyle arıtır. İşlem sırasında farklı mikronajlara sahip quartzların arasından süzülerek geçen su, sahip olduğu katı maddeleri medyanın içerisinde bırakır.

Medyada biriken bu istenmeyen maddeler otomatik yıkama ile deşarj edilerek atık su hatlarına gönderilir. Böylece temizliği ve tazelenmesi yapılan quartz kumu tekrar kullanıma hazır hale gelir. Filtre tankının içerisinde bulunan quartz kumu, farklı tane boyutuna sahip özel katmanları sayesinde sudaki bulanıklığa neden olan tüm maddeleri arıtırken yüksek tortu tutma özelliği sayesinde de büyük oranda filtreleme sağlar.

Tam Otomatik Kum Filtrasyon Sistemi, tek tanklı, çift tanklı (dublex) ve üç tanklı (triplex) olarak üç farklı çalışma olanağına sahiptir. Ağır koşullarda (içerisinde çok fazla kum, çamur ve tortu bulunduran su) daha sağlıklı sonuç vermesi için dublex veya triplex olarak dizayn edilerek kademeli olarak çalıştırılması önerilir. Tek tanklı kum filtrasyon sisteminde ters yıkama esnasında sistemin suyu kesilir. Çift ve Triplex tanklı kum filtrasyon sisteminde ise ters yıkama işlemi sırasıyla diğer tanktan çıkan filtrelenmiş su ile yapılır.

Multimedya Kum Filtre Sistemlerinin endüstriyel alanda pek çok farklı kullanımı mevcuttur. İçme suyu ve proses suyu arıtımında ön şartlandırma olarak tercih edilen sistemlerin başında gelmektedir. Kum Filtrasyon Sistemleri aynı zamanda atık su arıtma sistemlerinden çıkan arıtılmış suyun bulanıklığının giderilmesinde de kullanılırlar.

Kum filtreleri yoğun fiziksel kirleticileri sudan uzaklaştırdığı için kendisinden sonra kurulacak olan üniteleri de tortudan koruyarak görevlerini tam olarak yerine getirmelerine ve verimliliklerinin artmasına ciddi oranda yardımcı olurlar. Dolayısıyla genel bir arıtma sisteminde mutlaka olması gereken ana ünite kum filtresidir.

Kum Filtrasyon Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Kum Filtrasyonunun İyi Olması ve En İyi Şekilde Çalışması İçin Gereken Hususlar Nelerdir?

Kum Filtrasyonun Kullanım Alanları