Bize Ulaşın

Wrasse climbing gourami amur pike Arctic char, steelhead sprat sea lamprey grunion. Walleye

Degazör Sistemleri

Degazör Sistemi Nedir?

Degazör Sistemleri, buhar ve sıcak su sistemlerinde korozyona ve deformasyona neden olabilecek iki önemli etkeni ortadan kaldırmak için kullanılan sistemlerdir. Bu etkenler, sudaki oksijen (O2) ve karbondioksit (CO2) gibi aşındırıcı gazlardır. Bu gazlar aynı zamanda sertlik ve taş oluşturan korozif gazlardır. Buhar kazanının besleme suyunda çözünen serbest oksijen (O2) ve kazanda karbonatın bozulmasıyla oluşan karbondioksit (CO2) gazı, kazan ve buhar kullanan cihazlarda özellikle gözenek oluşumuna ve paslanarak kurulum sırasında erimeye yol açarak korozyona sebep olurlar.

Bu gazların sisteme olan zararlı etkileri, temiz su kaynağı oranı ve sistemin çalışma basıncı arttıkça daha da yükselmeye müsait bir hale gelir. Bu bağlamda bazı sistemleri kullanarak zararlı etkiler yok edilmelidir. Degazör Sistemleri su arıtma sektöründe ters ozmos sisteminin sonrasında kullanılır. Degazör Sistemlerinin başka bir avantajı ise kazana giren besi suyu sıcaklığının yüksek olması nedeniyle duman gazı tarafındaki düşük sıcaklık korozyonu riskinin azaltılması ve kazana sıcak su verildiği için termal şokların önlenmesidir.

Degazör Sistemleri, mekanik gaz giderme veya termal gaz giderme olarak da adlandırılır. Besleme suyu kazana girmeden önce sudaki çözünmüş oksijenin uzaklaştırılması gerekir. Havasız olma işlemi, degazör ısıtıcısında suyu buhar ısısıyla ısıtır ve çözünmüş oksijeni giderir. Degazör sistemlerinin üst kulesi içinde rushing halkaları vardır. Su damlaları rushing halkaları ile temas eder ve hava fanı ile  alt bölümden verilen havanın etkisiyle uçucu karbonik asitlerin sudan ayrılması sağlanır. İşlem gören su, alt depoda toplanır. Bu degazör sistemleri ülkemizde yaygın olarak kullanılır. Birçok sistemin devamlılığı ve temizliği için degazör sistemine ihtiyaç duyulur.

Degazör tankı, bu sistemler arasında en verimli çalışan uygulamaları sunabilecek teknolojiye sahiptir. Degazör tankı, O2 ve CO2 gazlarını iyi bir şekilde temizlemeye yarayan tank sistemidir. Kazan besi suyunun sistemlere vereceği zarar ve bu zararın yüksek maliyetinden dolayı degazör tankının önemi bir hayli artmıştır. Bu cihazların çalışma sıcaklığı 102 ºC-105 ºC olurken, çalışma basıncı 0,2 bar ile 0,5 bar arasındadır. Ayrıca gaz giderme konusuna iyi olan degazör tankının verimlilik oranı %96 ile %100 arasındadır.

Yüksek sıcaklıktan dolayı kazan besi suyu pompası, çalışma sırasında kavitasyon oluşturmaması için pompadan en az 4-4,5 m yüksekliğe monte edilmelidir. Degazör tankı sisteminde, ısıtılan buharın bir diğer kısmı özel bir karıştırma cihazı ile tanka suya doğrudan verilir ve kaynatılarak gazın çıkması sağlanır.

Degazör Sistemi Standart Özellikleri Nelerdir?