Bize Ulaşın

Wrasse climbing gourami amur pike Arctic char, steelhead sprat sea lamprey grunion. Walleye

Kaynak Suyu Arıtma

Kaynak Su Nedir?

Kaynak suyu arıtma konusunda bilgi almak isteyen insanlar ilk olarak kaynak suyunun ne olduğunu araştırıyor. Direkt kaynağından alınarak herhangi bir işleme girmeyen sulara kaynak suyu deniyor. Doğal kaynak suları kimyasal veya biyolojik herhangi bir işlem görmez. En saf haliyle tüketiciye sunulur. Bu yönüyle içme suyundan ayrılır. Kaynak sularının yapısında tatlandırıcı veya mineral yapısını bulunmuyor.

Kaynak Suyu Filtresi Nedir?

Kaynak suyu, kaynağından çıktığı haliyle içilemez. Doğadan çıkan kaynak sularının bünyesinde çeşitli zararlı bakteriler bulunabiliyor. Bu bakterilerin vücudumuza girmesini engellemek için birtakım filtrasyon yöntemlerinin uygulanması gerekiyor. Herhangi bir işleme girmeyen kaynak suyu sağlığımızı tehdit edebiliyor. Bazı bölgelerde suyun bu şekilde kullanılması, dizanteri hastalığının görülmesine neden oluyor. Bu sebeplerden dolayı kaynak suyunun arıtılmasında kullanılan filtreler büyük önem arz ediyor.

Doğal Kaynak Suyunun Özellikleri Nedir?

Kaynak suyu, bulunduğu zemin tipine göre farklı özelliklere sahip oluyor. Kaynak suları, içerisindeki mineral oranına göre yumuşak veya sert olabiliyor. Kaynak suyunun özelliklerini tam olarak belirlemek için birçok parametreye bakmak gerekiyor.
Yumuşak olan kaynak suları, çok daha rahat içilebiliyor. İçildikten sonra hazımsızlık sorununa yol açmıyor. Doğal kaynak sularının bazı özellikleri şu şekilde:

Doğal kaynak suyunun bunlardan başka çok daha fazla özelliği bulunuyor. Özelliklerini tespit edebilmek için uzman kişilerden yardım almak gerekiyor.

Doğal Kaynak Suyu İçmek Güvenli Mi?

Çok eski zamanlara bakıldığında insanların, arıtılmamış ve filtresi bulunmayan suları içtiği görülüyor. Her bölgeden temiz su çıkabiliyordu. Doğanın bozulmasıyla birlikte bu kaynaklardan sular da kirlenmeye başladı. Kaynak suyu içebilmek için kaynağın temiz olması gerekiyor. Temizliğinden şüphe duyulan sular insan sağlığına zarar veriyor. Kaynak suyunu arıtmadan içmek, insan sağlığını tehlikeye attığı için uzmanlar tarafından önerilmiyor.