Bize Ulaşın

Wrasse climbing gourami amur pike Arctic char, steelhead sprat sea lamprey grunion. Walleye

MBBR Sistemleri

MBBR Nedir?

MBBR, hareketli yatak biyoreaktör olarak bilinen sistemlerdir. Bu sistemler genellikle evsel ve endüstriyel alandaki atık su sistemlerinde kullanılır. Yeni bir tesis kurulumuna ihtiyaç olmadan mevcut sistem ile uygulanabilen sistemlerdir. Sistemdeki arıtma tankının içine hareket halindeki binlerce polietilen biyofilm taşıyıcı çipler ilave edilir. Bu çipler, atık suyunu arıtılabilecek en uygun biçimde arıtmak amacıyla diğer sistemlerle birlikte kullanılır.

Biyofilm taşıyıcı çipler atık su içindeki bakterilerin çoğalmasını ve büyümesini sağlamak için bakterilere taşıyıcı yatak görevi görürler. Büyüyen bakteri popülasyonu sayesinde sistemin proses güvenliği ve kullanım kolaylığı sağlanmış olur. Biyofilm taşıyıcı çipler, atık su sistemlerinde de bahsettiğimiz suyun içindeki canlı organizmaların topaklaşarak çöktürme havuzunun dibine çökmesini sağlarlar.

MBBR, mevcut sistemlerde uygulanabileceği için ilave tank veya ekipman olmadan var olan sistemin kapasitesini arttırmayı sağlar. Bu sistemin tek görevi mevcut sistemin kapasitesini arttırmak değildir. Aynı zamanda tesisin iyileştirme uygulamalarında da kullanılır. Çıkış suyundan daha yüksek kaliteli su talep ediliyorsa MBBR sistemleri istenen sonucu verecektir. Az alan kaplaması ve maliyetinin oldukça düşük olmasıyla MBBR Sistemleri pratik sistemler arasında yerini kolayca alır.

MBBR'nin Avantajları Nelerdir?