Bize Ulaşın

Wrasse climbing gourami amur pike Arctic char, steelhead sprat sea lamprey grunion. Walleye

Blog

kirecli-su-reezistans-camasir-makinesi-2048x1365

Neden Su Yumuşatma Sistemi Kullanmalıyız?

Su yumuşatma sistemi, birçok nedenden dolayı her eve mükemmel bir katkıdır. Özellikle su sertliğinin özellikle yüksek olduğu alanlarda kullanışlıdırlar. Sert su, kireç oluşumuna neden olabilecek ve evinizin iç ısıtma ve sıhhi tesisat sistemlerine zarar verebilecek, aynı zamanda sabun ve temizlik ürünlerinin etkinliğini sınırlayabilecek yüksek miktarda kalsiyum ve magnezyum iyonları içerir. Yumuşak su bu elementleri içermez ve sonuç olarak su yumuşatıcı kullanan haneler, çeşitli nedenlerden dolayı yıl boyunca önemli miktarda para tasarrufu sağlayabilir.

Temizlik Ürünlerinden Tasarruf Edin

Sert su, sabun ve diğer temizlik ürünleriyle etkili bir köpük oluşturmayı çok zorlaştıran magnezyum ve kalsiyum iyonları içerir; bu, ister duş alırken, ister arabayı yıkarken, ister çamaşır ve bulaşıkları yıkarken tüm temizlik sürecini etkiler. Yumuşak su, bu yabancı maddeleri uzaklaştırmak için arıtıldığından, yıkama için kullanıldığında çok daha etkilidir. Çoğunlukla, sert suyla yıkamaya göre daha düşük su sıcaklıkları ve daha az miktarda deterjan kullanarak, yumuşak suda aynı düzeyde kir giderme elde edebilirsiniz. İyi bir yıkama gerçekleştirmek için daha az temizlik maddesine ihtiyacınız olacaktır.

Kombinizin Verimliliğini Artırın

Sert su, tıkanmalara yol açabilecek ve kombinizin hasar görmesine neden olabilecek pislik ve kireç birikintileri nedeniyle su ısıtma sisteminize zarar verebilir. Kireç esas olarak ısının suya transferini engelleyen ek bir yalıtım katmanı görevi görür. Bu birikintilerin kombinizin verimliliğini büyük ölçüde azalttığı bilinmektedir; bazen %50’ye kadar. Küçük bir tortu bile %12’ye varan ısı verimliliği kaybına neden olabilir. Yavaş yavaş, sisteminizden yumuşak su akması, kireci çözecek ve sorunu tamamen çözecektir.

Cilt Rahatsızlıklarının Tedavisine Yardımcı Olur

Yumuşak su cilt bakımında harikalar yaratacaktır. Sert su, kapsamlı bir temizlik için etkili bir köpük oluşturmak için gereken aşırı miktarda sabun ve temizlik ürünleri nedeniyle egzama ve diğer kuru cilt koşullarını kötüleştirebilir. Sert su aynı zamanda sabun ve mineraller arasındaki reaksiyonun bir sonucu olarak sabun köpüğünün oluşmasına da yol açar. Sabun köpüğü, hem bir cilt rahatsızlığıyla doğrudan temas ettiğinde hem de sert suda yıkanmış giysilerin üzerinde küçük parçacıklar kaldığında başka bir potansiyel tahriş edici maddedir.

Ek olarak, yumuşak suda yıkanan giysiler genellikle daha yumuşak bir his verir, bu da kolalı giysilerin aşındırıcı hissini azaltabilir ve dolayısıyla cilt şikayetlerini uzak tutabilir. Suyun sert olduğu bölgelerde yaşayan insanların cilt problemleri yaşama olasılıkları, olmayanlara göre daha fazladır.

Artık kötü Saç Günlerine Veda Edin

Bukleleriniz cansız görünüyorsa bunun nedeni saçlarınızı evde sert suyla yıkamanız olabilir. Su yumuşatıcı, suyunuzdaki sert minerallerin uzaklaştırılmasına yardımcı olabilir, bu da saçınızı derinlemesine temizleyerek saçınızın yumuşaklığında ve canlılığında gözle görülür bir fark sağlar. Büyütüldüğünde her saç teli milyonlarca küçük puldan oluşur. Sert su, bu pulların gövdeden öne çıkmasını sağlayarak saçınızın daha kolay karışmasına ve sertleşmesine neden olur. Daha yumuşak su ile saçta önemli ölçüde daha az kireç birikintisi kalacak ve mineraller ile saçın kendisi arasındaki etkileşimin azalması nedeniyle saçlar çok daha pürüzsüz hissedilecektir.

Temizleme Süresini Azaltın

Konu temizlik olduğunda çoğumuz bir miktar dirsek yağı sürmeye aşinayız. Yumuşak su muhtemelen evin her yerindeki kiri temizleme kolaylığını artıracaktır ve ayrıca çizgili kalıntı bırakmadığı için durulama için de idealdir. Sert sularda kir ve lekeleri çıkarmak için etkili bir köpük üretmek daha zordur ve pürüzsüz yüzeylerde mineral birikintileri lekeli bir görünüm oluşturabilir.

Daha Temiz Çamaşır ve Bulaşıklar

Genellikle sert su ile yıkama sonucunda kıyafetler matlaşır ve yıpranır, beyazlar griye döner ve renkler solar. Aynı şekilde tabak ve cam eşyalar da ışıltısını kaybedecektir. Tam tersine yumuşak su, giysilerin ve mutfak eşyalarının görünümünü korur. Tüm bunlar yumuşak suyun sabun ve deterjanlarla etkili bir şekilde karışarak daha iyi bir temizlik sağlama yeteneği sayesindedir. Ayrıca yumuşatılmış su kullanımı sonucunda kıyafetlerinizin ve mutfak eşyalarınızın dayanıklılığının da büyük ölçüde arttığını göreceksiniz.

Daha Lezzetli Yiyecek ve İçecekler

Mineral içeriği nedeniyle bazen içme amacıyla sert su tercih edilirken, çay veya kokteyl gibi içeceklerin yapımında yumuşak su genellikle daha üstün kabul edilir. Yumuşak su daha etkili bir çözücüdür ve bu durum sabunla birlikte kullanıldığında görülebilir ayrıca aynı şekilde yemek pişirme ve karışık içecekler için de geçerlidir. Örneğin, yumuşak suya et suyu eklemek tatları ve aromaları büyük ölçüde artıracaktır.

Cihazlarınızı Koruyun

Belirtildiği gibi sert su, kireç birikmesi nedeniyle tesisatınızda tıkanmalara neden olabilir. Karşılaştırıldığında yumuşak su, bu tür birikintilere uzun vadeli bir çözüm sağlayabilir. Bir mülke geriye dönük olarak su yumuşatıcı eklenirse, daha yumuşak olan su yavaş yavaş kireç birikintilerini çözecek ve sorunu tamamen ortadan kaldıracaktır.

Lüks Banyo ve Duşlar

Sert su banyosundan veya duştan yumuşak suyla yıkamaya geçtiğinizde, temizlik kalitesindeki ve hissiyattaki farkı anında fark edeceksiniz. Genellikle lüks bir deneyim, günün sonunda günlük yaşamın stresini ve yorgunluğunu atarak gevşemenin mükemmel bir yolu olarak kabul edilir.

İz Bırakmadan Araç Yıkama

Araba tutkunları için sert suyun en büyük zararlarından biri, yıkama sonrasında arabanızda bırakabileceği kireçli kalıntıdır. Aracın boyasına zarar verir ve genel olarak görsel etkiyi azaltır. Yumuşak su hiçbir yabancı madde taşımadığından arabanızı yıkamanın çözümüdür.